Egész napos szakmai konferencia, az élelmiszergazdasági programhoz illeszkedően
Egész napos szakmai konferenciát tartottunk az élelmiszergazdasági programhoz illeszkedően 2024 május 15-én, Sarlóspusztán. A délelőtt folyamán az agrárgazdasági helyzet mellett a termékpályák gépesítési fejlesztésével foglalkoztunk az erdészet és az ökológiai szántóföldi termelés vonatkozásában. A rendezvény műszaki szakmai részében az iparjogi, a gazdasági kérdések és a hidraulikus és elektronikus vezérlések legújabb eredményeinek bemutatását szakmai előadók végezték.
Egész napos szakmai konferencia, az élelmiszergazdasági programhoz illeszkedően
Egész napos szakmai konferenciát tartottunk az élelmiszergazdasági programhoz illeszkedően 2024 május 15-én, Sarlóspusztán. A délelőtt folyamán az agrárgazdasági helyzet mellett a termékpályák gépesítési fejlesztésével foglalkoztunk az erdészet és az ökológiai szántóföldi termelés vonatkozásában. A rendezvény műszaki szakmai részében az iparjogi, a gazdasági kérdések és a hidraulikus és elektronikus vezérlések legújabb eredményeinek bemutatását szakmai előadók végezték.
A szakmai rendezvény résztvevői
A nagyszámú résztvevővel megtartott esemény programja:
10.00-10.10 Köszöntő, céljaink Csanádi Tamás, MEGOSZ elnök
10.10-10.40 Az élelmiszergazdaság fejlesztése Dr. Juhász Anikó, AM helyettes-államtitkár
10.40-11.00 A gazdaságfejlesztési program Oláh István, NIÜ igazgató
11.00-11.20 Az agrárgazdaság alakulása Dr. Mezei Dávid, MBH Bank agrár- és uniós kapcsolatok vezető
11.20-11.30 KÉRDÉSEK
11.30-11.50 MEGOSZ kitüntetések átadása, Országos Erdészeti Egyesület-MEGOSZ stratégiai együttműködés aláírása
11.50-12.20 Az ipari jogvédelem „útvesztői” Dr. Zábori Zoltán, SZTNH főosztályvezető
12.20-12.35 KÉRDÉSEK
12.35-13.00 Együttműködés a NIÜ-vel Foltányi Árpád, főosztályvezető
Lehetőségek az ökológiai gazdálkodásban Dr. Berényi Üveges Judit, ÖMKI
Borbélyné Dr. Hunyadi Éva, ÖMKI
13.00-14.00 EBÉD
14.00-14.15 A MEGFOSZ javaslata az egyesülés koncepciójára Dr. Medina Viktor, MEGFOSZ igazgató
14.15-14.30 Lehetőségek az erdészeti gépfejlesztésben Prof. Dr. Horváth Béla, prof. emeritus
14.30-14.45 Javaslat egy erdészeti munkagép gyártására Kutas Lajos, ny. igazgató
14.45-15.05. Miért alkalmazzunk intelligens BPW futóművet? Bódis Attila, Virányi András
15.05-15.25. A Bosch Rexroth jó partner a fejlesztésekben Bíró Zoltán, kereskedelmi vezető
15.25-16.00 SZÜNET
16.00-16.20 Együttműködés lehetőségei a Bay Zoltán intézettel Dr. Lelkes Márk, igazgató
16.20-17.30 MEGOSZ FÓRUM: Bemutatkozások, javaslatok, AGROmashEXPO koncepció, kiállítások
1.Kapcsolódásunk a gazdaságfejlesztéshez:
- 1 A célunk az agrárgazdasági technológiafejlesztésben való részvételünk növelése.
A kutatás, a gép- és a termeléstechnológiák (mezőgazdasági, élelmiszeripari) komplex fejlesztésének lehetőségeiről, mind ebben az agrárágazat fejlesztéséről konzultálhattunk Dr. Juhász Anikó helyettes államtitkár asszonnyal.
Dr. Juhász Anikó AM helyettes-államtitkár asszony az élelmiszergazdaság fejlesztéséről adott elő.
1.2 A célunk az iparfejlesztés lehetőségeinek nagyobb kihasználása.
A közelmúltban jelentették be, hogy az idén 174 Md Ft áll rendelkezésre ipari termékek fejlesztésére. A pályázat lebonyolításában a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) meghatározóan vesz részt. A pár hónapja létrejött együttműködési megállapodás alapján elemeztük a lehetőségeket Oláh István igazgató úrral (NIÜ).
Az elmúlt pár hónap néhány konkrét eredményéről is beszámoltunk Foltányi Árpád főosztályvezető (NIÜ) úrral!
1.3 A célunk a piaci mozgások pontos ismerete a döntéseink támogatására.
Tagtársunk Dr. Mezei Dávid igazgató úr (MBH Bank) tartott, immár hagyományosan, színvonalas előadást a témakörről. Mivel egykor helyettes-államtitkárként felügyelte a támogatási rendszereket, hasznos ismereteket nyújtott a piactudatos fejlesztésekhez az előbbi pontokban vázolt terveinkhez.
- Tevékenységünk fejlesztése
A célunk a versenyképes gépfejlesztési irányok feltárása.
Egyértelműen a végtermék sikeressége, a termékpálya ismerete és a leginkább hiányzó, a legnagyobb hatást gyakorló műszaki megoldások lehetnek versenyképesek. Az egyik ilyen irány az erdőgazdálkodás, a lehetőségekről prof. Dr. Horváth Béla számolt be és együttműködést alakítottunk ki az Országos Erdészeti Egyesülettel. Lépéseket tettünk az élelmiszeripar és a bio-energetika, valamint az ökológiai gazdálkodás irányába is. Az utóbbi vonatkozásában Dr. Berényi Üveges Judit és Borbélyné Dr. Hunyadi Éva, az ÖMKI vezető kutatói beszéltek a lehetőségekről
Csanádi Tamás MEGOSZ elnök és Dr. Major Tamás az Országos Erdészeti Egyesület Gépesítési Szakosztályának elnöke a megállapodás aláírása után
- Iparjogvédelem
Célunk a részletek tisztázásával az iparjogvédelem hatékonyságának növelése.
Számunkra fontos ismeret lenne, hogy a tapasztalatok szerint hol vannak a rendszerben azok a rések, amelyek „betömésével” lehet növelni a jogvédelem hatékonyságát? Egyáltalán szabadalmazzunk, vagy inkább titkolózzunk? Milyen technikák vannak – a hosszadalmas és drága – bírósági megoldásokon kívül? Mit mutassunk meg, hogyan reklámozzunk? Legyünk gyorsak és lánc-fejlesztők, és ne szabadalmazzunk? A szövetségi „vetülete” a fenti problémakörnek az, hogy túl sok energia fordítódik a sikertelen jogvédelemre. Mivel a Szövetségen belül is vannak ilyen viták, nem tud kialakulni elvárható együttműködés, nem csupán a gyártásban, hanem a megjelenésben, sokszor a közös fellépésben is! Vendégünk volt dr. Zábori Zoltán főosztályvezető úr a fenti kérdéskör tisztázására.
- Szakmai ismeret-bővítés
Már szokásosan célunk új szakmai ismeretek nyújtása, segítve az eredményes gépfejlesztéseket.
Az idén a hidraulikus és elektronikus vezérlések legújabb eredményeinek bemutatását Tagtársaink a BPW Kft., és a Bosch Rexroth Kft., valamint a Bay Zoltán Nonprofit Kft. szakemberei végezték. Az előadásuk kapcsán több konkrét fejlesztési program indult el a tagjainkkal együttműködve.
- Szakmai fórum
A hagyományos fórum célja: a nyitott kérdések megbeszélése, új ötletek felvetése, Tagtársaink ismertetései új termékekről és együttműködések kialakítása.
A napi programhoz visszanyúlóan alakult a beszélgetés: pl. az Egyetemek Kutatóhelyek javaslatainak megvitatása sikeres pályázati stratégia kialakítása.
Átadásra kerülnek a MEGOSZ elismerések, kitüntetések.
MEGOSZ Elismerő Oklevelet kapott a szövetségben legeredményesen tevékenykedő Tagvállalat az IG+JM (igazgató Gyenge Jenő), valamint Tagtárs, Plevza Beatrix. Az idén a „Magyar mezőgazdasági gépgyártásért” érdemérmet Prof. Dr. Horváth Béla kapta.
Gyenge Jenő igazgató átveszi az oklevelet
Plevza Beatrix a kitüntető oklevéllel
Prof. Dr. Horváth Béla a „Magyar mezőgazdasági gépgyártásért” érdeméremmel