Több tagtársunk sikeresen foglalkozik pótkocsik fejlesztésével és gyártásával. Az Agrárminisztériummal együttműködésben a hazai gépgyártásnak ezt a szeletét mutatjuk be a második MEGOSZ kiadványban…
Mezőgazdasági termelés fejlesztése magyar gépekkel
II.
Magyarországon piacvezető a hazai pótkocsigyártás
A MEZŐGÉPGYÁRTÓK ORSZÁGOS SZÖVETTSÉGÉNEK KIADVÁNYA
AZ AGRÁRMINISZTÉRIUM ÉS A NEMZETI AGRÁRGAZDASÁGI KAMARA
TÁMOGATÁSÁVAL
2021
WWW.MEGOSZ.EU
Tisztelt Partnerünk!
Örömmel nyújtom át Önnek a Mezőgépgyárók Országos Szövetségének (MEGOSZ) kiadvány sorozatát. A leírásokban röviden összefoglaljuk egy-egy termelési, vagy munkafolyamat színvonalas elvégzéséhez szükséges, magyar vállalatok által gyártott gépeket, kivitelezett beruházásokat, telepeket, kialakított komplett technológiákat. Természetesen a terjedelem miatt nem lehetséges a teljes termék és szolgáltatás kínálatot bemutatni, ezért mindenütt megadjuk a gyár, kivitelező elérhetőségét. A mezőgazdasági gépek esetében fontos a működés bemutatása, ezért az anyagokba videó beágyazásokat is betettünk, egy klikkeléssel kinn is vagyunk a szántóföldön, a telepen, a gyártó üzemben, vagy akár „személyesen” találkozhatunk a konstruktőrrel, a fejlesztővel! A linkeket úgy helyeztük el, hogy másolatok, nyomtatványok esetén is elérhető legyen a tartalom.
A mezőgazdasági gépeknek nem csupán műszaki jellemzőik vannak, hanem a termelő által foganatosítható használati értékük! Ez a jellemző szinte termelési területenként (akár táblánként) eltérő lehet. Ezért fontos az olyan gépek kialakítása, amelyek a hazai termelési és környezeti adottságokhoz optimalizáltak. Ebben a munkában kérem az Ön segítségét is! Közvetlen párbeszédre törekszünk a Felhasználó és a Gyártó között. Hazánkban a legjobb gépeket szeretnénk előállítani, ezért minden javaslatot, véleményt, fejlesztési ötletet örömmel fogadunk. Fejlesszünk együtt, ezt a célt segíti az Európai Unió „a szántóföldtől az asztalig” szóló innovációs törekvése is.
A hazai mezőgazdasági gépek ár-érték aránya igen jó, a termékek 80%-a külföldön talál gazdára. A hazai mezőgépgyártás termelési értéke akkora, vagy nagyobb, mint a Magyarországon eladott új mezőgazdasági gépeké! Az országunkban működő multinacionális mezőgazdasági gépgyárakban a fejlesztést magyar mérnökök, szakemberek végzik. A gépgyárak nagyobb része a KKV körbe tartozik, amelyek között számos nagy múltú sikeres családi vállalkozás van, ahol már a gyerekek és az unokák vették át az irányítást. A hazai piacon akarjuk a részvételünket növelni, egy-egy itthon eladott gép jelentősen hozzájárul a nemzetgazdaság növeléséhez.
A Magyar Kormány – felismerve az ágazat fontosságát – az iparfejlesztési Irinyi Terv keretében kormányhatározattal segíti a hazai mezőgazdasági gépgyártás fejlesztését. Stratégiai Partnerségi Megállapodások keretében együttműködünk az Agrárminisztériummal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával. A MEGOSZ tagjai között vannak a meghatározó oktatási és kutatási szervezetek. Ez az együttműködés gyümölcsöző a jó szakember utánpótlásban, valamint a sikeres fejlesztéseket megalapozó kutatásokban. A széles összefogás sikeressége azonban elképzelhetetlen az Ön támogatása nélkül.
Ezért tisztelettel kérem a segítségét, az együttműködését!
Törökszentmiklós 2021.március 5.
a MEGOSZ elnöke
Magyarországon piacvezető a hazai pótkocsigyártás
Az élelmiszergazdaság logisztikai feladatainak megoldásában jelenős szerepet játszanak a pótkocsik. A feladatok által meghatározottan egyaránt szükség van a kis méretű, jól variálható, valamint a nagy kapacitású gazdaságos távolsági szállítást megvalósító megoldásokra. A korszerű, közúti szállításra alkalmas, akár 60 km/h feletti sebességre képes traktorok megjelenésével, elterjedésével a logisztikában egyre nagyobb szerep hárul a modern pótkocsikra.
Nem véletlen tehát, hogy a világpiacon nagyon sok, jó minőségű mezőgazdasági pótkocsi jelenik meg, amelyek hazánkban is elérhetőek. Ennek tükrében figyelemre méltó, hogy a hazai mezőgazdasági pótkocsigyártás meghatározó, piacvezető szerepet játszik (1. ábra).
1. ábra A 2020 december 31-ig Magyarországon üzembe helyezett mezőgazdasági pótkocsik eloszlása gyártók szerint
A nevében egyszerűnek tűnő pót-kocsik gyártása és értékesítése összetett feladat a műszaki innováció termékének komoly jogszabályi előírásoknak is meg kell felelni, mivel járműről van szó. Ráadásul az engedélyeztetés előírásai, hatósági folyamatai az egyes országokban eltérnek. A témakörben a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ), elfogadva a gazdák igényét a biztonságos megoldásokra, szakmai konferenciát rendezett a gyártók és forgalmazók számára. Részletes információk érhetők el a pótkocsik közúti forgalomban való részvételének előírásairól, a megvalósítást biztosító műszaki megoldásokról a MEGOSZ honlapján (www.megosz.eu). A Szövetség szakmai támogatást is nyújt ezekben a kérdésekben is.
A pótkocsik egyik nagy egysége a felépítmény, amelynek kialakítása rendkívül változatos, mivel más megoldás kell például az állatok a bálák, ömlesztett anyagok, folyadékok esetében. Fontos szempont itt a biztonság, a gyors feltöltés (pl. állat behajtásra alkalmas mozgatható megoldás) és ürítés (pl. alacsony belmagasságban használható letolószerkezet) biztosítása, a műveleti funkcionális igények kielégítése. A legújabb konstrukciókat az intelligens mechanizmusok (fülkéből, vagy külső jel által vezérelhető megoldások), a „led” világítás és jelzés technika széleskörű alkalmazása jellemzi. Érdekes műszaki megoldás a súlypontáthelyezés a felépítmény mozgatásával, amely szántóföldi munka- és szállítási helyzetben nyújt optimális tengely és vonószerkezet terhelés elosztást. A korszerű megoldásokat bemutató rendezvényünk előadásait és videóit a FLIEGL ABDA Gépgyártó Kft. (www.fliegl.hu) és a MEGOSZ honlapján lehet megtekinteni.
A felépítmény látványos, de a szakértők szerint „a lényeg a felépítmény alatt van”! A taposási tömörítés csökkentésére, a jó terepjárás biztosítására a kettő, három vagy akár négytengelyes futómű, a légrugós felfüggesztés, a kifinomult „nyomkövetést” biztosító kormányzás megtalálható a korszerű pótkocsikon. Mint említettem a vázszerkeretre, a fékekre a futóműre, a vonó szerkezetre stb. szigorú előírások vonatkoznak ezért a hazai gyárak a beszerezhető legkorszerűbb, biztonságos részegységeket alkalmazzák.
A futóműrendszerek legmodernebb, „okos” megoldásait magyar mérnökök fejlesztik a
BPW-Hungária Kft-nél (www.bpw-hungaria.hu; szakmai információk elérhetőek www.bpwagrar.com-on német és angol nyelveken). Egy kis utánfutóval is nehéz közlekedni, főleg hátramenetben, érthető, hogy ezen a területen jelentős fejlesztések vannak. Három, vagy négytengelyes járművek esetén a kanyarban történő kényszerkormányzás lényegesen csökkenti a gumiköpeny elhasználódását, növeli a biztonságos kanyarvételt. A kormányzott tengelyen, illetve a vonószerkezeten levő szögérzékelők jelét felhasználva egy szoftver zárt vezérlőkört alakít ki a tengelyeket mozgató proporcionális hidraulikus egységgel (2. ábra)
2. ábra Vezérelt kényszerkormányzás vázlata
A kényszerkormányzó megoldást dinamikus rendszernek tervezték, ami azt jelenti, hogy alacsony sebességnél maximális manőverezhetőségre van lehetőség, amely nagy kormányszögek elérését teszi lehetővé. Nagyobb sebességgel való közlekedésnél pedig a jármű menetstabilitásának növelése érdekében a kényszerkormányzó rendszer sebességfüggő kormányszög csökkentéssel rendelkezik. A gyár az intelligens megoldásokkal akár komplett vázszerkezetet is tervez (AGRO FlexFrame), amely minden „okos megoldást” tartalmaz a biztonságos haladáshoz és gazdaságos üzemeltetéshez. Építőszekrény elven a legegyszerűbbtől a „prémium” kiépítettségig számos szabadalommal védett megoldással lehet komplett alvázszerkezetet választani, A gyár ezekhez a termékekhez korszerű kiegészítéseket is ajánl: például az állandó szintmagasságot biztosító lég-, és hidropneumatikus rugózást, a hidraulikus kerék meghajtást, a guminyomás szabályozás előkészítését (RDS rendszer).
Az „AGRO Hub” intelligens futómű kifejlesztésével egy folyamatos dinamikus, nagy pontosságú súlymérő- rendszer valósult meg (3. ábra) A rendszer adatai mellett, a jármű üzemeltetési, futási jellemzői a traktorok ISOBUS vezérlő monitorjairól olvashatók ki.
3. ábra Az „AGRO Hub” intelligens futómű kialakítása
A BPW korszerű megoldásait egyre több magyar mezőgépgyár alkalmazza, ezért a MEGOSZ, a vállalattal együttműködve, kis könyvet jelentetett meg a témakörben, amely a honlapon digitálisan elérhető.
A magyar gyártmányú gépek mindegyikét nem tudjuk ismertetni, csupán a gyár által választott egy-két „vezértemék” bemutatására szorítkozhatunk. A megadott Web-oldalakon viszont a teljes termékpaletta megtalálható.
Alapvetően a kis-közepes gazdaságok, valamint a kiegészítő logisztika számára készít, akár többfunkciós strapabíró pótkocsikat a Bagodi Mezőgép Kft. (www.bagodimezogep.hu)
A gyár a vevőkőrrel szorosan együttműködve „testreszabott” megoldásokat is készít. Ez a rugalmasság sok hazai mezőgépgyár jellemzője.
Az egyszerű alvázzal és egytengelyes futóművel kialakított járóképes szerkezetre a célnak megfelelő felépítménnyel készítik el a pótkocsikat. A 25km/h sebességgel vontatható termékcsalád tagjainak hasznos teherbírása 0,8-3t közötti lehet. A 2t teherbírás alatti pótkocsik ráfutófékkel rendelkeznek, a nagyobbak esetében, az igényeknek megfelelően, a gyár többféle fékszerkezettel látja el a kocsikat (régebbi traktortípusokhoz akár mechanikus megoldást kínálnak, de közvetlen hidraulikus vagy pneumatikus fékekkel is megrendelhetők).
Az alábbi linkeken a gyár által gyártott, 2t teherbírás alatti, ráfutófékes mg-i pótkocsik tájékoztató jellegű videója tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=8m3P2Iy61bk
https://www.youtube.com/watch?v=AH2Sf8mvTqs, https://www.youtube.com/watch?v=yIUz3qpaYOo
Egyes szállító típusok felépítménye három irányban billenthető (4.ábra).
Az adott alvázra folyadékszállító, műtrágyaszóró prototípust is készítettek, azonban – a piaci igények alapján – a 4. ábrán látható pótkocsira épülő szervestrágya kijuttató eszköz maradt gyártásban, hátsó szórószerkezettel.
4. ábra A Bagodi Mezőgép BP1500 típusú pótkocsija
Az IG+JM KFT (www.igj.hu) széles skálájú termékei között a kifejezetten erdészeti célokra tervezett pótkocsik is megtalálhatók. A vállalat, alapításától kezdődően, törekszik innovatív megoldásokkal az általa gyártott pótkocsik felhasználó barát gyártmányválasztékának létrehozására. Ezért típuscsaládokat hoztak létre, többnyire csere felépítményes alváz rendszerrel, különösen figyelve a magyar gazdák igényeire.
Fontos célkitűzés volt a gyártási rendszer folyamatos, ellenőrzött fejlesztése, így a gyártmányaik rendelkeznek a szükséges minősítésekkel, típus bizonyítványokkal.
A céltudatos gyártmány fejlesztés eredményeképpen egy sokoldalú, strapabíró,
jól üzemeltethető, piacbarát termék választékot hoztak létre. A FarmerMini (https://www.youtube.com/watch?v=b64j-D4CuWg) és FarmerMax típusok 1,5 -8,15 tonna összsúllyal, egytengelyes futóművel, billenő platós, kommunális (https://www.youtube.com/watch?v=7q6DA5CfDmE), trágyaszóró, konténeres felépítményekkel rendelkeznek (https://www.youtube.com/watch?v=iJkJ7CLCx-k). A10 – 20 tonna összsúlyú AgroMax típuscsaládtagjai tandem futóművel, billenő platós, kommunális, trágyaszóró, konténer szállító stb. felépítményekkel készülnek (https://www.youtube.com/watch?v=42YYkLlgS8k). Az AgroMax ERD típuscsalád tagjai (https://www.youtube.com/watch?v=GGsIyuQ1xYA) erdészeti pótkocsik 10 – 20 tonna összsúllyal, tandem futóművel (5. ábra). Az erdészeti kialakítású pótkocsikhoz a rakodás elvégzésére 4 különböző méretű daru típus család elemeiből lehet választani (5.ábra) (https://www.youtube.com/watch?v=h3oEfOr48JM).
5. ábra AgroMax ERD erdészeti pótkocsi (IG+JM)
Az AgroMax Plus típuscsalád 25 – 36 tonna összsúllyal, tridem futóművel, billenő platós, kommunális, trágyaszóró, konténer szállító stb. felépítményekkel rendelkezik (6. ábra).
6. ábra AgroMax Plus tridem futóműves billenőplatós pótkocsi (IG+JM)
Az IG+JM kft erőssége a különféle speciális kialakítású szállító eszközök gyártása. A kínálat szélesítésének szándéka, a vevői igények komplex kielégítése inspirálta a cégvezetést az általuk gyártott pótkocsikhoz is illeszkedő minőségi traktorok forgalmazására. A jelszavuk: IGJ = Minőség, elérhető áron!
A sok évtizedes tapasztalattal, fejlesztéssel rendelkező AJG Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft (www.ajgkft.hu) nem véletlenül szerepel „dobogós” helyen.
Legjellemzőbb termékei a mezőgazdasági vontatott szállítóeszközök, az „AP”billenő felépítményes pótkocsik, a DETKtípusú szippantó és takarmányszállító tartálykocsik, és az „ABP” bálaszállító pótkocsi. A felsorolt szállítóeszközök mindegyike teljes egészében saját fejlesztésű és gyártású magyar termék.
Az AJG Kft. gyártmány palettáján jelentős szerepet tölt be a platós szállító pótkocsigyártás. Az általános szállító feladatok ellátására alkalmas pótkocsik piaca folyamatosan tolódik el a nagyobb méretű járművek felé, aminek egyik oka az egyre nagyobb teljesítményű traktorok elterjedése. Ezért az „AP” pótkocsik gyártása és értékesítése terén is jól látható, hogy a nagyobb volument a 9-18 tonna közötti hasznos teherbírású járművek teszik ki. Ide tartoznak az AP-209, AP-2011, AP-2013 típusú kéttengelyes forgózsámolyos, az AP-1000, AP-1500 típusú rugózott tandemtengelyes és a háromtengelyes AP-3018-as pótkocsik (7. ábra). Közös jellemzőjük, hogy hidraulikusan egy munkahengerrel, három oldalra tudnak billenteni. A pótkocsik oldalmagasító garnitúrával, ponyvával, kezelő pódiummal, pótkerékkel, hátsó vontató készlettel tehetők még használhatóbbá.
7. ábra AP-308-as pótkocsi a gazdaságok „mindenese”
Az AJG Kft. fontosnak érzi a piaci igények és a technika fejlődésének követését, ezért egyrészt folyamatosan bővíti termékpalettáját, másrészt nagy gondot fordít a meglévő termékek továbbfejlesztésére. Ennek a folyamatnak legújabb eredményei a már jól ismert „DETK” tartálykocsik továbbfejlesztett változatai, amelyek megrendelhetőek 5, 6,5, 8, 10, 12, 15,5m³-es kivitelben (8. ábra). A továbbfejlesztés eredményeképpen a mezőgazdaságban gazdaságosan kihasználható, biztonságosan üzemeltethető, korszerű termékek jöttek létre. Ezek a változatok már magyar típusbizonyítvánnyal rendelkeznek és folyamatosan kerülnek piaci bevezetésre.
8. ábra A korszerűsített DETK tartálykocsi
Az ABP-3018 típusú, háromtengelyes, 18 tonna össztömegű bálaszállító pótkocsi 2017-ben került kifejlesztésre, és ez alatt a rövid idő alatt is sikerült piaci megbecsülésre szert tennie (9. ábra). Az alaphelyzetben 10 m-es platóhosszúság mellett a kihúzható bálarögzítő hátfalnak köszönhetően további a rakméret1.250 mm-rel megnövelhető. A pótkocsi plató és alvázszerkezete teljes egészében időjárásálló tűzi horganyzott kivitelben készül. Alapesetben 19/45-17 méretű, talajkímélő gumiabronccsal és kétvezetékes légfékrendszerrel készülnek, amihez lehetőség van 1+2-es fékrendszert rendelni.
9. ábra Az új fejlesztésű ABP-3018-as bálaszállító pótkocsi
Minden AJG gyártmányra jellemző a megerősített, széles nyomtávolságú ADR vagy BPW tengelyek, növelt méretű fékszerkezet, alacsony nyomású széles kerekek alkalmazása. Mindezek mellett az alacsony súlypont a legmostohább körülmények között (laza, felázott talaj, lejtős területek) is biztonságos vontathatóságot biztosítanak. A sokoldalú felhasználást a vonóberendezés kialakítása is segíti: különböző kapcsolási magasságban, mechanikus vagy hidraulikus állítással és különféle vonószemekkel lehetséges a csatlakoztathatók a traktorhoz.
A „listavezető” FLIEGL ABDA Kft. (www.fliegl.hu) számos pótkocsi megoldása külföldön is elismert. A cég egyik tulajdonos vezetője hibátlan magyar kiejtéssel újságolta el: „az abdai gyárban tanulta meg a szakmát”. Ma már a legkorszerűbb, bonyolult irányítási funkciókat lehetővé tevő Load Sensing rendszerű hidraulika alkalmazása egyre nagyobb számban fordul elő a Fliegl eszközökön. Pontosan mit is takar a Load-sensing (LS) kifejezés? Egy olyan rendszert, amely a változó terhelés érzékelésével szabályozza a nyomást és a térfogatáramot, oly módon, hogy a beállított üzemi jellemzők pontosan tarthatók legyenek.
Az ASW és az ADS letoló rendszerű trágyaszórókon (10. ábra) a hektáronként kiszórt mennyiség kívánt, beállított értéken tartására a FVS (Fliegl Vario Sens) vezérléssel történik. A rendszer az LS hidraulikával és az ISOBUS vezérléssel precízen változtatja a letolás sebességét (ezzel a kiszórt mennyiséget), akár a térorientált trágya kijuttatást is megvalósítva.
A rendszer az erőleadó tengely beállított nyomatékát ellenőrzi, és változtatja a letolás sebességét a hidraulika olajszállításának változtatásával. Így kompenzálja az egyenetlen rakodásból vagy állagváltozásból eredő eltéréseket. A kezelőt tehermentesíti, és kevésbé fárasztja, gyorsítva ezzel is a szórási munkák elvégzését.
Az ASW letolókocsikon ugyancsak az LS technikát alkalmazzák az FTC (Fliegl Trailer Control) rendszer útján az egyes pótkocsi funkciók működtetésére és az abroncsnyomás szabályzórendszer meghajtására.
A Fliegl ASW letolókocsi használata a technikai mellett gazdasági előnyöket is hordoz: jobb hatékonyságot, gyorsabb megtérülést. A kocsi korszerűségét növeli a támaszsúlyos megoldás, a csak hátrafelé ürítés, a hidraulikus vonórúd rugózása, a modul építési elven kialakított állítható futómű, a széles terepjáró gumiköpeny-, rugózási-rendszer, a rakomány takarószerkezet, a széles választékkal elérhető oldalfalmagasság. Mindig a feladathoz lehet optimális eszközt választani. Az alapvetően szállítójárműnek alkalmazott letolókocsi kiegészíthető trágyaszóró adapterrel (11. ábra), amely azonos a csak trágyaszóróként használt, az intenzív szórást lehetővé tevő két álló helyzetű maróhengerrel rendelkező kocsik szóró szerkezetével.
11. ábra A Fliegl ASW 271 letolókocsira szerelt hátsó gigantikus szórószerkezet
A rendszer előnye jelentős a kopásra hajlamos kaparóláncos rakat-továbbításhoz viszonyítva: egyenletes tömörségű, pontosan változtatható tömegáramú, üzembiztos szállítás valósul meg. A biztonságos ürítés garantált minden körülmények között, mivel a súlypont nem emelkedik meg a folyamat alatt. A letolófalas pótkocsi tehát egy biztonságos, kényelmes szállítójármű. Ezzel a típusú pótkocsival kevesebb forduló szükséges a nagyobb rakomány befogadó képességének köszönhetően. A szóró adapterrel bármely típusú istállótrágyát hatékonyan kiszórhatunk. A Fliegl letolórendszer forradalmi újításnak számít mind a közúti-, mind a szántóföldi szállításban.
A letolókocsival történő munkavégzésről az alábbi videókat ajánljuk figyelmébe:
- Betakarítás: https://www.youtube.com/watch?v=J1vviczgcWg
- Átrakócsiga adapterrel: https://www.youtube.com/watch?v=KnxSCYvErDM&t=4s
A hazai mezőgazdasági gépgyárak által gyártott pótkocsik széles választékából lehet a termelési körülményeknek, logisztikai céloknak megfelelő terméket választani. Érdemes a gyárak honlapján a részleteket is áttanulmányozni, mivel számos változat, hasznos kiegészítés, alternatív megoldás található. A hazai gépgyárak esetenként figyelembe veszik a vevő speciális igényét, amennyiben az gazdaságosan, műszaki megoldásokkal kivitelezhető.
Azok a beruházások, ahol nem teljeskörűen – egész termékpályákat átívelve – alakították az üzleti tervet és modellt már a kezdetektől, számos nehézséggel nézhetnek szembe a termelés elindulását követően, amelyeket utólag mindig költségesebb orvosolni. Olyan példa is előfordult már, hogy elfelejtették a speciális szállító eszközöket megvásárolni az új üzemhez.
Mivel pontosan ismerik a termelés és a logisztika precíz szervezésének eredményre gyakorolt hatását, ezért azt is tudják, hogy manapság nem elég a gépeket megvenni, mert a szükséges szoftverek és elemezhető adatok nélkül ezek teljes potenciálja nem tud érvényesülni. Külön öröm számukra, ha hazai gyártású gépeket is finanszírozhatnak. Elkötelezettségüket mutatja, hogy a Takarék Lízing már az egyik legnagyobb mezőgazdasági gépfinanszírozó a piacon, ezért érdemes a Takarékbank Agrárcentrumtól is ajánlatot kérni nem csak erőgép, hanem pótkocsi vagy bármilyen adapter vásárlása esetén is. Látogassa meg a Takarékbank Agrárcentrum weboldalát: https://takarekbank.hu/agrarcentrum,