Hírek

Nemzetközi kooperáció fellendítése a magyar agrártechnológiában I.

A sikeres hazai agrárium kulcsa a modernizáció, amely nemcsak gazdasági, hanem környezeti és társadalmi szempontból is elengedhetetlen – mondta Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a hazai mezőgazdasági gépgyártók és forgalmazók érdekvédelmi szervezeteinek képviselővel 2023 március 29-én folytatott egyeztetésen

Juhász Anikó a tanácskozáson kifejtette, hogy az elmúlt évek válságai rávilágítottak a modernizáció elkerülhetetlenségére, ennek támogatása pedig jelentősen segítheti a magyar mezőgépipar külpiaci terjeszkedését, népszerűsítését. Ez a folyamat a szakpolitika és a célok kijelölése mellett az érdekvédelmi szervezetek és a tagok támogatásával segíthető –tette hozzá.

Ökrös Oszkár az Agrárminisztériumnemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára azokról a nemzetközi folyamatokról és irányokról beszélt, amelyek a mezőgazdasági gépesítést és modernizációit jellemzik. Előadásában nemzetközi példákat említett, valamint ismertette, hogy egyes országok milyen gépekre, technológiára, vagy éppen együttműködésre lennének nyitottak. Beszámolt arról is, hogy a magyar mezőgépgyártó cégeknek milyen lehetőségeik vannak a nemzetközi piacra lépésben, valamint, hogy milyen megjelenési alkalmak vannak a külpiacokon, amelyeket a hazai cégek ki tudnának használni.

A rendezvényen részt vett a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ), a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ), valamint az agrárgazdasági attasék, akik online formában követhették élőben az eseményt. Dr. Fenyvesi László, a MEGOSZ főtitkára bemutatta a szervezet tevékenységét, tagságát, illetve a tagok körében végzett külkereskedelmi igényfelmérés eredményeit, majd Dr. Medina Viktor, a MEGFOSZ igazgatója tájékoztatott a forgalmazókat tömörítő egyesület céljairól, tevékenységeiről, illetve a lehetséges együttműködési lehetőségekről.

Fenyvesi László részletesen bemutatta az elmúlt években az Agrárminisztérium támogatásával kidolgozott, a hazai gépcsoportokat interaktív módon, digitálisan feldolgozó rendszert. Kérte az AM segítségét a rendszer angol nyelvű megjelenítésében, amelyre ígéretet kapott.

Az egyeztetésen a jelenlévők megállapodtak a közös munka folytatásáról annak érdekében, hogy a hazai mezőgépgyártók és forgalmazók minél sikeresebben jelenhessenek meg a nemzetközi piacokon.